Meslek Etiği Eğitimi

Anasayfa » Meslek Etiği Eğitimi

Etik kavramı, geçmişten günümüze kadar sosyolojik bir kavram olarak gelmiş ve Dünya’nın her yerinde kabul görmüş bir değerdir. Etik, herhangi bir olayın doğru ya da yanlış olarak nitelendirilmesidir desek de etik kavramını hiç bir tanımla sınırlandıramayız. Etik ise kendi içlerinde din etiği, meslek etiği, iş etiği gibi bir çok dallara ayrılmaktadır.

Meslek etiği kavramını ise sıklıkla tıp dünyasında ve hukuk mesleğinde duysak da etik aslında her meslekte olması gereken bir kavram. Meslek etiği dendiğinde bir mesleğin yapılmasında belli bir kurallar bütünü vardır. Kuralların haricinde ise yapılması doğru olan şahsi kararlar da olabilmektedir. Irkçılık yapmak ya da kişisel problemler sebebiyle mesleğinin icra edilmemesi ya da eksik yapılması meslek etiği açısından etik bir durum değildir ve tabi ki yasal bir suçtur. Yasal suçlara girmeyen davranışlar da meslek etiği içerisinde yer aldığı için, kararlar ve kurallar olarak meslek etiğini incelemek elbette mümkündür.

Meslekte etik kavramı, firmalar ve markaların konumları için son derece önemlidir. Dünya’da genel geçer etik kuralları bulunmakta ve bu kurallar önemli konseyler tarafından yürütülmektedir. Markaların bu etik kurallarına uymayan çalışanlarının bulunması ise bu konseyler tarafından önemli yaptırımlara sebep olabilir. Bu nedenle, markaların başarısındaki en önemli faktörlerden birisi de meslek etiği ve çalışanların meslek etiğine karşı duruşudur.

Özel Okul Ajansı olarak bizler özel okulların ajans görevini görmekte ve bir okulun ihtiyacı olabilecek tüm meslek eğitimlerini vermekteyiz. Öğretmenlerden personellere kadar geniş bir çalışan portfolyosu bulunan özel okulunuzda meslek etiğinden iletişime, ikna eğitimlerinden sunum becerilerine kadar markanızı güçlendirebileceğiniz eğitimleri sizlere sunmaktayız.